Rozszerzenia w szkole

Biorąc do ręki taką pozycję literacką, jak Tania Książka – Chemia 3. Maturalne karty pracy. Zakres rozszerzony. Szkoły ponadpodstawowe (autor Piotr Malecha, wydawnictwo Nowa Era) łatwo można się zorientować, że w szkole w ostatnich czasach bardzo dużo się zmieniło. W szczególności, jeżeli weźmie się pod uwagę to, co dorośli mieli w szkole za swoich czasów. Nie ma co narzekać. Dobrze, że nauka idzie w tej kwestii do przodu, a dzieci mogą z tego korzystać. Przy tej okazji warto wyjaśnić o co chodzi dokładnie z przedmiotami rozszerzonymi, o których tak dużo się mówi.

Nowe zasady w szkole

Od momentu reformy edukacji, która miała m.in. na celu likwidację gimnazjów, dużo się w szkołach zmieniło. Powrócił m.in. ośmioletni tryb nauczania w szkołach. Zmiana dotknęła także szkoły średnie, gdzie pojawiły się przedmioty w zakresie rozszerzonym i w zakresie podstawowym. Jaki to ma wpływ na młodego człowieka? Na początku wydawać by się mogło, że żadny. Ot, po prostu przedmiot, gdzie będzie nieco więcej nauki. Tylko, że im bliżej do egzaminu dojrzałości, tym temat zaczyna być coraz bardziej skomplikowany i znaczący. W szczególności, jeżeli weźmie się pod uwagę to, że na egzaminie należy wybrać czwarty przedmiot, który można zdawać tylko na poziomie rozszerzonym.

Maturalne karty pracy

Chemia 3. Maturalne karty pracy. Zakres rozszerzony. Szkoły ponadpodstawowe” to książka od Wydawnictwa Pedagogicznego Operon. Tak jak w tytule – są to karty pracy, które są bardzo pomocne w przygotowaniu do egzaminu dojrzałości. Chemia w zakresie rozszerzonym to skomplikowane zagadnienia, które trzeba powtórzyć przed egzaminem dojrzałości. To zadania o różnym stopniu trudności. W środku znaleźć można arkusze maturalne z poprzednich lat. Warto się z nimi zapoznać. Tematyka może nie będzie taka sama, ale formuła pytań będzie identyczna, ponieważ ona się nie zmienia. Im więcej takich arkuszy maturalnych, tym lepiej dla przyszłych osób zdających egzamin już w kolejnym roku szkolnym.